czwartek, 21 maja 2015

SMART - wyznaczanie celów !



Biorąc pod uwagę, że coraz więcej z nas zaczyna być lub już jest aktywna fizycznie, myślę, że warto wspomnieć tu o pewnej metodzie wyznaczania celów. Owa metoda nazywa się SMART. Pierwszy raz spotkałam się z nią na studiach i mimo, że jest oczywista jest genialna. Czasem musimy sobie uświadomić rzeczy proste, aby następne kroki były łatwiejsze, a nasz cel stawał się coraz bardziej realny. Wówczas metoda o której wspomnę jest idealna !



SMART lub SMARTER to metoda zarządzania, która dotyczy planowania oraz ustanawiania celów organizacji. Uważam jednak, że jest idealna w każdej dziedzinie życia, w której chcemy coś osiągnąć.
SMART to akronim, który w tej chwili jest już interpretowany na parę sposobów. Przedstawię Wam jeden z nich i mam nadzieję, że od przeczytania tego posta będziecie rozważniej i realnie kreować swoje cele. Weźcie więc kartkę, długopis lub cokolwiek, gdzie możecie zapisać swoje cele! :)





 Pierwsza literka jest najłatwiejsza, przynajmniej dla mnie. Z  nią mamy doczynienia zawsze jak ustalamy cele. Tutaj sobie mówimy co chcemy osiągnąć,np.
' chcę schudnąć ' , ' chcę nabrać masy' , 'chcę być wygimnastykowana', 'chcę nauczyć się francuskiego' To ogólnie postanowienia, które każdy sobie zakłada i potem..no właśnie..przecież skoro postanowiłam schudnąć to cel ustalony i koniec.
Stosując się do dalszych literek sprawicie, że będzie Wam o wiele łatwiej.
Napisz teraz na kartce swój cel :)

 Druga literka jest bardzo istotna. Sformułowanie 'chcę schudnąć' czy 'chcę się nauczyć francuskiego' samo w sobie nie wystarczy i uwierzcie, będzie nam tylko utrudniać sprawę. No, bo kiedy będziemy wiedzieć, że to już, że cel został osiągnięty? Ustal, więc sobie jakiś punkt - ' chcę schudnąć 4kg ' , 'chcę nauczyć się francuskiego na poziomie B1'. To będzie Twój wskaźnik ile Ci jeszcze zostało i ile już zrobiłaś ! W ten sposób każdy efekt będzie dla Ciebie bardziej dostrzegalny, a sama będziesz wiedziała jaki efekt poczyniłaś.  Dopisz teraz do swojego celu wskaźnik :)






 Jak dla mnie te dwa punkty są najtrudniejsze. Musimy bowiem określić nasz cel w sposób osiągalny i realny. Na nic nam wcześniejsze sformułowanie celu jeśli będzie on ponad nasze siły i możliwości albo wręcz nierealistyczny. to nic innego jak właśnie osiągalny. Nasz cel nie powinien być zbyt trudny. Sprawiłoby to, że łatwo możemy odpuścić. Jednak nie stawiajmy sobie zbyt łatwego celu, bo potem prawie żadnej satysfakcji nam z niego nie zostanie. R, czyli realistyczny. Nie unoś się zbytnio do góry i nie siedź w chmurach z marzeniami. Lepiej zostań tu na dole i nie puszczaj zbytnio wodzy fantazji. Pamiętaj, że wyznaczanie celu, który jest niemożliwy do zrealizowania jest bezsensu. Jeśli Twój cel, który napisałaś/napisałeś na początku jest zbyt odległy, lepiej rozłóż go na parę mniejszych. Zastanów się teraz nad tym co tam naskrobałaś.eś wcześniej, czy jest to faktycznie dla Ciebie wyzwanie. Wyzwanie, które możesz osiągnąć.

  To czas na koniec. Twój cel jest już prawie gotowy :) Pozostała kwestia czasu. Najprościej mówiąc chodzi o to za ile chcesz osiągnąć cel. Wracając do przykładów ' chcę schudnąć 4kg za 2 miesiące' , 'chcę nauczyć się francuskiego na poziomie B1 w rok'. Określenie czasu bardziej nas motywuję, jest pewnym rodzajem motorkiem napędzającym nas do działania. Wyznacz, więc sobie teraz moment, który będzie metą. Proponowałabym również, żebyś zmienił/a konstrukcję swoich celi na według mnie na jeszcze bardziej motywujące.
' za 2 miesiące będę szczuplejsza o 4kg '
' latem 2016 będę posługiwać się językiem francuskim na poziomie B1'
Sprawi to, że zaczniesz już siebie wyobrażać w sytuacji końcowej.
Pierwsza forma jak dla mnie jest za mało stanowcza i jeszcze bliżej Nieba niż Ziemii :)



Zostawcie w komentarzach swoje cele oraz swoje opinie. Może już stosujecie tę metodę, a może stosowaliście ją i nawet nie wiedzieliście, że ma nazwę? Dajcie znać !
Teraz mogę Wam życzyć powodzenia w ustalaniu celów i kibicować w ich osiąganiu.
:)




5 komentarzy:

  1. Bardzo dobry post! Wszyscy, którzy stawiają sobie jakieś cele powinny o tym pamiętać. Szczegolnie (moim zdaniem) o czasie - każdy chce cel osiągnąć teraz, zaraz, bez dania sobie odpowiedniego czasu na wykonanie planu.

    OdpowiedzUsuń
  2. było coś o tym na studiach, rzeczywiście :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Miałam o wyznaczaniu celów na studiach, ale w zasadzie do wyznaczania celów nie opierałam się na konkretnej metodzie tylko intuicyjnie planowałam. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cele są bardzo ważne w życiu :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)